Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobry kask rowerowy – czyli jaki?

2025-04-02
Dobry kask rowerowy – czyli jaki?

Spis treści:

  1. Zalety jazdy na rowerze.
  2. Kask rowerowy – najlepsza ochrona głowy.
  3. Co wyróżnia dobry kask rowerowy?
  4. Jakie są rodzaje kasków rowerowych?
  5. Jak prawidłowo dobrać kask?
  6. Najczęstsze błędy zaniżające parametry ochronne kasku i ich konsekwencje.


Zalety jazdy na rowerze

Długie przejażdżki na rowerze to nie tylko przyjemność, ale także sposób na rozładowanie stresu, poprawienie kondycji fizycznej czy samopoczucia – głównie poprzez kontakt z naturą. Rower jest świetnym wyborem dla osób z mniejszą sprawnością fizyczną, zwłaszcza starszych. Pomaga, bez większego obciążania organizmu, wprowadzić aktywność fizyczną do codziennego funkcjonowania. Warto jednak zaznaczyć, że rower to doskonały środek transportu i aktywności fizycznej dla każdego. Już od najmłodszych lat rodzice proponują dzieciom ruch na rowerze, z czego dzieci chętnie korzystają.

Jazda na rowerze, przede wszystkim, pobudza mięśnie do ruchu, wzmacniając ogólną kondycję fizyczną, poprawia także krążenie krwi, obniżając ryzyko chorób wieńcowych, jak również stanowi sprawny i przyjemny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak bez względu na nasz poziom zaawansowania czy rodzaj terenu, po którym się poruszamy, powinniśmy pamiętać o zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. Niezwykle ważną rolę pełnią tutaj środki ochrony kończyn i głowy. O ile rękawiczki czy ochraniacze na kolana i łokcie to dość łatwy wybór, wystarczy dopasować ich obwód i wybrać design, o tyle ochrona głowy to odrębny temat, który wymaga większego researchu i powinien skłonić nas do głębokiej refleksji. Tutaj kask rowerowy to słowo klucz, obok którego nie powinniśmy przejść obojętnie, wybierając się choćby na małą przejażdżkę.

Kask rowerowy – najlepsza ochrona głowy

Zacznijmy od tego, że kask zmniejsza ryzyko urazu głowy. Łagodzi skutki upadku oraz w wielu przypadkach zapobiega śmiertelnym obrażeniom. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

W budowie kasku istotny jest materiał zastosowany w skorupie zewnętrznej, jak i części wewnętrznej. Zazwyczaj jest to poliwęglan (PC), polichlorek winylu (PVC) oraz styropian (EPS) o różnych gęstościach, który ma za zadanie przejąć energię uderzenia. Warto wybierać lekką konstrukcję, ale z solidnych materiałów. Waga kasku odgrywa dużą rolę podczas użytkowania. Lżejszy kask to większa wygoda i swoboda ruchu, ale i często większa cena.

Odpowiednia wentylacja to podstawa, zapewniająca wysoki poziom ochrony i higieny. Dobrze jest, by otwory wentylacyjne były osłonięte moskitierą, co skutecznie zniweluje ryzyko wpadnięcia owadów przez otwory wentylacyjne – zwłaszcza podczas letnich przejażdżek czy wycieczek rowerowych. Dodatkowym atutem może być daszek, który w razie upadku chroni głowę, zwłaszcza nos i twarz dziecka, przed obrażeniami, jak również przed słońcem. Warto zwrócić uwagę, by na kasku znajdowały się odblaski poprawiające bezpieczeństwo i widoczność na drodze.

Każdy kask musi spełniać normę EN1078, która określa wymagania skuteczności ochrony i ergonomii kasku. Istotnymi parametrami, uwzględnianymi podczas testów, są:

  • właściwości amortyzujące uderzenie,
  • konstrukcja uwzględniająca pole widzenia,
  • właściwości układu mocującego,
  • znakowanie i informacje dostarczane przez producenta.  

W sklepach znajdziemy wiele modeli, które będą się różniły od siebie nie tylko kolorem i designem, ale także przeznaczeniem, wagą i ceną. Warto zatem dokładnie zapoznać się z wariantami kasków dostępnymi na rynku i dostosować wybór do swoich potrzeb.

Co wyróżnia dobry kask rowerowy?

  • Certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.
  • Mocna skorupa.
  • Duża ilość otworów wentylacyjnych.
  • Praktyczna regulacja.

Jakie są rodzaje kasków rowerowych?

Najpierw należy określić, jaki kask przyda się nam najbardziej – szosowy, miejski, MTB czy może typu orzeszek lub dziecięcy:

Kask szosowy – widoczną na pierwszy rzut oka cechą wyróżniającą kask szosowy jest duża ilość otworów wentylacyjnych wyposażonych w siatki ochronne przeciw owadom. Opływowy kształt kasku ma zapewnić sprawny przepływ powietrza podczas osiągania dużych prędkości na asfalcie. Charakterystyczna dla tego kasku jest także lekka konstrukcja oraz aerodynamiczny wygląd, wspomagające utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz kasku oraz zapobiegające nadmiernemu poceniu się głowy.

Kask miejski – służy do codziennej jazdy po mieście i jest najczęściej spotykanym kaskiem na drodze. Wyróżnia go minimalistyczny styl oraz ciekawy design, ułatwiający dopasowanie go do indywidualnych preferencji rowerzysty. Często w wyposażeniu tego modelu są dodatkowe funkcje, np. oświetlenie LED czy elementy odblaskowe, które są niezwykle ważne podczas poruszania się po drodze po zmroku czy w trudniejszych warunkach pogodowych.

Kask MTB – model nieco bardziej rozbudowany z przeznaczeniem do uprawiania kolarstwa górskiego. Wyróżnia się 3 rodzaje kasków MTB: enduro, full face i klasyczne. Każdy z nich ma unikalne cechy, które przekładają się na ich różne zastosowanie i styl użytkowania. Zwiększona wytrzymałość i rozbudowana konstrukcja to wyznaczniki najwyższego poziomu ochrony podczas jazdy w trudniejszych warunkach terenowych ze zwiększonym ryzykiem upadku. 

Kask typu orzeszek – jego kształt przypomina łupinę orzecha. Stanowi doskonałą ochronę przy niewielkich prędkościach, chroniąc przede wszystkim górną część głowy – czoło i skronie. Zapewnia ochronę podczas regularnego przemieszczania się i przejażdżek w mieście, po ulicach, ścieżkach rowerowych i parkach miejskich.

Kask dziecięcy – dostępny w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów oraz wyposażony w praktyczne systemy regulacji zapewnia maksymalne dopasowanie do preferencji małego rowerzysty. Kaski dla dzieci wyróżniają się niską wagą z uwagi na delikatny układ kostny dziecka. Dzięki temu szyja nie jest obciążona podczas jazdy, a maluch może dłużej cieszyć się komfortową przejażdżką. Kask zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo dziecka, które mogłoby wystraszyć się w trudnej sytuacji na drodze i stracić kontrolę nad pojazdem.

Jak prawidłowo dobrać kask?

Należy zmierzyć sobie lub dziecku głowę. Pomiaru obwodu głowy należy dokonać oplatając ją, np. miarką krawiecką, ponad skroniami i uszami dookoła. Taki pomiar wystarczy, by móc wyszukać odpowiednie propozycje kasków.

Rozmiar kasku trzeba sprawdzić zakładając go na głowę. Kask powinien dobrze do niej przylegać, ale nie powinien być też za ciasny ani za luźny. Z tyłu kasku znajduje się pokrętło pozwalające na dokładne dopasowanie go do obwodu głowy (każdy model ma swój określony przedział). Niezwykle ważne jest zapięcie pod brodą, które również ma ogromny wpływ na prawidłowe użytkowanie i odpowiednie funkcjonowanie kasku. W zależności od producentów istnieją różne rodzaje zapięcia. Najpopularniejszymi są zapięcia magnetyczne oraz klamry szybkiego zapięcia, tzw. Quick-release. Kask pod brodą również musi być dopasowany, co umożliwiają regulowane paski. Ostatecznie powinny się one znaleźć pod podbródkiem i nie powinny przez niego przechodzić.

Najczęstsze błędy zaniżające parametry ochronne kasku i ich konsekwencje:     

Złe dopasowanie – sprawia, że kask nie chroni odpowiednio głowy i nie jest komfortowy w użytkowaniu. Kask jest dobrze dobrany, jeśli osłania czoło i nie jest ani luźny, ani ciasny.

Nieprawidłowe ułożenie na głowie – kask przemieszczający się po głowie stwarza realne zagrożenie dla użytkownika i nie zapewnia mu należytej ochrony.

Niedopasowanie pasków do głowy/ rozpięte paski – kask może się przemieścić lub, co gorsza, spaść z głowy.

Zakładanie kasku, który brał udział w wypadku – w takiej sytuacji kask nie ochroni głowy ani nie będzie się nadawał do dalszego użytkowania, ponieważ istnieje możliwość, że posiada wewnętrzne uszkodzenia.

Regularne sprawdzanie dopasowania kasku do głowy oraz jego stanu technicznego to podstawa bezpiecznego użytkowania. Należy mieć na uwadze, że ze względu na starzenie się materiałów, każdy kask ma swój czas trwałości, który liczony jest od czasu produkcji.

By jazda na rowerze była maksymalnie bezpieczna i sprawiała jak najwięcej radości, wybór środków ochrony jest kluczowy. Podsumowując, dobrze dopasowany kask, to:

  • komfort użytkownika,
  • bezpieczeństwo jazdy,
  • radość z użytkowania.

Zespół Meteor.pl

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 579 opinii
pixel